Bidla pro papoušky

Papoušci v domácích podmínkách stráví většinu svého života na bidle. Správný výběr bidla je proto velmi důležitý pro zdraví Vašeho papouška.

Tloušťka bidla

Pravidlo pro výběr správné tloušťky bidla zní: "Prsty na nohou musí obejmout přibližně dvě třetiny bidla." Doporučuje taktéž dávat papouškům bidla s proměnlivou (různou) tloušťkou, aby se předešlo tvorbě otlaků.

Typy bidel
Brusná bidla pro papoušky


Přírodní bidla vyrobená z větví tvrdých dřevin s popískovaným brusným povrchem působí jako pilníček na drápky a zobák papouška. Papoušek si tímto způsobem přirozenou cestou sám zabrušuje jak drápky, tak zobák a není třeba drápky stříhat. Tato bidla, vyrobená z přírodních větví, působí jako prevence otlaků.

Minerální a vitamínová bidla - bidlo jako zásobárna vitamínů a minerálů

Jako lékárny v tropickém lese ojsou označovány strmé jílovité stěny, které obsahují velkou koncentraci nerostných látek a stopových prvků důležitých pro správný vývoj papoušků. Jílová bidla s takovým složením jílu, minerálů a stopových prvků najdete v eshopu pod označením "Peru".

Další zajímavou možností jsou kalciová bidla s vitamíny a omega 3 mastnými kyselinami s léčivou sílou včelího pylu pro celoživotní zdraví Vašeho papouška. (v eshopu pod označením "Bee")

Zejména v případě menšího prostoru v kleci určitě oceníte spojení dvou funkcí v jednom bidle – spojení minerálního kalciového bidla s popískovanou masážní plochou (označení "calcium")

Bidla z kávovníku

Bidla vyrobená z větví tvrdého a houževnatého kávovníku jsou praktickým doplňkem klecí a voliér. Působí preventivně proti otlakům a jsou velmi nenáročná na údržbu. Nečistoty zůstávají na povrchu, nevsáknou se do dřeva a lze je velmi jednoduše setřít z povrchu vlhkým hadrem.

Masážní bidla

Masážní bidla jsou primárně určena k masáži prstů a noh, čímž pomáhají předcházet otlakům. (označení "massage")

Počet bidel a umístění


V kleci či voliéře by mělo být vícero (nejlépe různých typů / druhů) bidel, které umisťujeme tak, aby exkrementy nepadaly do misek s krmivem a vodou.

Je vhodné umístit bidlo před misku s krmením, tak aby papoušek na krmení pohodlně dosáhl. Další bidlo ke spaní by mělo být umístěno v kleci co nejvýše, avšak s ohledem na to, aby měl dostatek místa k protažení nohou a křídel. Další bidla je vhodné umístit stupňovitě mezi tato bidla.